Laboratuvar Teknolojisi Ön Lisans Programı Genel Tanıtım

Öğrenci Kontenjanı: 40 (I. Öğretim) 
Puan Türü: TYT 
Eğitim Süresi: 2 Yıl 
Eğitim Dili: Türkçe  
Mezuniyet Unvanı: Laboratuvar Teknikeri
MUYS Yönetim Sistemi: 3 Yarıyıl Teorik Eğitim - 1 Yarıyıl İşyeri Uygulama Eğitimi

Program Hakkında Bilgi:

Program 2 yıllık eğitim veren önlisans programıdır. 3 yarıyıl teorik eğitim ile 1 yarıyıl tam zamanlı işyeri eğitimini birlikte uygulama olanağı sunarak öğrencilere mezun olmadan iş deneyimi kazandırmaktadır.  

   


Mesleğin Önemi ve Geleceği:

Günümüzde ülkemizin her bölgesinde bulunan büyük, orta ve gerekse küçük ölçekli işletmelerde hizmet veren daha kaliteli, verimli ve sağlıklı girdi ve çıktı sağlamak amacıyla ihtiyaç ve zorunluluk halini almış olan laboratuvarların misyonlarını yerine getirmeleri için ilgili alanda eğitim almış ara insan gücüne ciddi anlamda ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kimya, gıda ve tarım sektöründe faaliyet gösteren kamuya ait veya özel işletmelerde, çeşitli amaçlar için faaliyet gösteren laboratuvarlarda çalışabilecek ara insan gücünün yetiştirilmesine olan talebin her geçen gün arttığı görülmektedir.
Genel olarak bakıldığında, sayıları hızla artan işletmeler ve sahip oldukları laboratuvarlarda, özel laboratuvarlarda ve aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı birimlerin laboratuvarlarında çalışabilecek önlisans mezunu personel ihtiyacı laboratuvar teknolojisi programı sayesinde karşılanmaktadır.
  
Program mezunları; endüstrinin birçok kolunda faaliyet gösteren işletmelerin laboratuvar birimlerinde gerçekleştirilen temel analizleri yapabilecek, laboratuvar cihazlarını kullanabilecek ve aynı zamanda laboratuvar yönetim sistemlerini bilmeleri nedeniyle laboratuvar sorumlusu olarak görev yapabilecek donanıma sahip olmaktadır.
Ayrıca; program mezunlarının DGS ile yerleşebileceği lisans programlarının sayısı artırılmış olduğundan ve bu programların da çeşitliliği, ileriye dönük geçerliliği ve iş olanakları değerlendirildiğinde laboratuvar teknolojisi programını, önlisans programları arasında oldukça cazip konuma gelmesini sağlamıştır.
  
 

Programın Amacı:

Laboratuvar Teknolojisi Programı özellikle kimya, gıda ve tarım sektöründe faaliyet gösteren kamuya ait veya özel işletmelerde çeşitli amaçlar için faaliyet gösteren laboratuvarlarda çalışabilecek, temel analizleri yapabilecek ve laboratuvar cihazlarını kullanabilecek, üretmeyi seven, öz güven sahibi, etik kurallarına uyan, yeni sistemleri ve teknolojik yöntemleri takip edebilen nitelikte teknik elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
  

Çalışma Alanları:

- Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı birimlerde, 
- Devlet Su İşleri’ne bağlı birimlerde, 
- Belediyelerde, 
- Kimya, gıda ve tarım endüstrisi alanında faaliyet gösteren kamuya ait veya özel birçok işletmenin laboratuvar birimlerinde çalışabilmektedir.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Geçiş Yapabileceği Lisans Programları(2018 yılı DGS Tercih Kılavuzuna göre):

Biyoloji,
Moleküler Biyoloji ve Genetik 
Bitki Koruma, 
Bitkisel Üretim Teknolojileri,
Tarımsal Yapılar ve Sulama,
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme,
Biyoteknoloji,
Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji,
Gıda Teknolojisi,
Organik Tarım İşletmeciliği,
Genetik ve Biyomühendislik,
Biyomühendislik,
Hemşirelik,
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri,
Kimya